29 iulie

Long live contextualele!

Hola mami, que guapa!, Deadpool & Wolverine, Jocurile Olimpice, spoturi care ar trebui să fie boring dar nu-s boring chiar deloc, branduri care-ar fi putut face mai mult but didn’t, un pic de AI care face oamenii să treacă prin geamuri și lalelele gigant, printre altele.

hot&not

Hola mami, que guapa!, a zis tot internetul săptămâna trecută. 

Uite câteva dintre brandurile care s-au băgat rapid în horă și bine-au făcut! Nu putem toți dansa la fel de bine, dar zău că nu se prăbușește cerul peste noi pentru un pas greșit.  

Cât despre brandurile care n-au bifat contextuala, dar și-au mai dorit… maybe next time, guys.

@primaria.clujnapoca

O nouă zi de vineri, o nouă zi în care călătorim gratuit cu transportul în comun! 🚎 De la sumrise până la sumset vinerea e verde în Cluj-Napoca.🌱

♬ Fashionable hip-hop city pop(848204) - KIh
@ivatherm Până la “sampset” ✨, nu uita să te dai cu Sunlight de la Ivatherm #sunlight #ivatherm #insulaiubirii ♬ original sound - Flower Power

Aaaa, nu te uiți la Insula Iubirii?

Nici noi. Numai cu Jocurile Olimpice, cu astea. Păi noi aici… numai intelectuali. 

Training season’s over! A dat Domnu’ să vedem (încă) un spot cu mașini cu ceva mai multă imaginație decât mașină-familie-fericită-mașină-deșert-apă-drum-fain-prin-munți-mașină-logo.

Tare-i fain când brandurile se iau mai puțin în serios. Și mașina arată bine, ngl.

Pare-se că relația noastră cu banii se formează încă de la 7 ani. Ce-au făcut Barclays și BBH cu acest insight, vezi în spotul de mai jos.  

Uite încă o campanie care, ca mai toatele banking-related putea urma rețeta clasică a industriei. Și uite că se poate să vorbești mai puțin despre promoții, beneficii and all that left brain stuff. Like, mai vrem!

Tot din categoria ne-așteptam-să-fie-boring e și acest spot de la British Airways care, believe it or not, nu-i parte din vreo nouă campanie per se, ci va funcționa drept safety video în aeronave!

Yup, BA și agenția Uncommon chiar au pus în scenă un veritabil period drama englezesc pentru a atrage atenția călătorilor și a-i ține engaged pe durata prezentării măsurilor de siguranță. Unde mai pui că nu mai puțin de 40 de angajați BA joacă în film. Așa mai da!

Bullets move faster than people can heal.

Spun Ad Council, The Illinois Department of Public Health și Brady: United Against Gun Violence.

Într-o țară în care mai bine de jumătate dintre decesele cauzate de arme de foc sunt sinucideri, campania „Pause to Heal” atrage atenția asupra FROs – măsuri legale care permit membrilor familiei să ceară restricționarea temporară a dreptului de a deține arme pentru persoanele care trec prin perioade sensibile.

What’s your type?

Tot de peste ocean sosește și acest PSA de la American Red Cross & BBDO New York. Campania vine în contextul în care America se confruntă cu cel mai mic număr de donatori în 20 de ani.

Cât despre campanie, când am tras linie a ieșit așa:

– (adică fără) guilt-tripping 

+ (adică cu) storytelling, emoție, jocuri de cuvinte

Like!

vinerea magică și contextualele

Are sens, promitem. Vineri s-a întâmplat așa: 

– s-a lansat Deadpool & Wolverine

– au început Jocurile Olimpice 

– s-a întâmplat Short Friday la WINK. Nu c-ar conta, da’ am zis să ne lăudăm. 

Anyway, alinierea planetelor de mai sus înseamnă un singur lucru: brand fight pe cine-ce-unde face și cum reușește să se insinueze cât mai eficient în conversație. 

Te uiți la Jocurile Olimpice? Să faci bine să-i mulțumești lui Kevin!

Care Kevin? Kevin the Carrot, care vine în salvarea noastră chiar de nu-i încă decembrie.

Kevin e mascota Aldi încă din 2016, însă e prima dată când își face apariția într-un context care nu presupune brazi împodobiți, oameni de zăpadă sau cadouri frumos împachetate.

De ce n-a luat Kevin the Carrot un Uber?

Nu știm, probabil nu a văzut noile spoturi. Proaspăt lansată chiar acum câteva zile, campania debutează noul slogan – „On our way” și chiar și o nouă identitate audio. 

We all need someone to show up, spune Uber, and we couldn’t agree more. 

They gave their kids everything. Molson Coors gave them beer. 

Molson Coors, partener al echipei Canadei, lansează o nouă campanie împreună cu Rethink: „Sponsor the parents”. 

Între toată gașca de branduri care nu știu cum să facă și pe ce mare celebritate să bage într-un spot, Molson zice hold my beer și reușește să bifeze contextuala fără să pară că îndeamnă sportivii să consume bere. 

Funny, smart, relatable. Ce să-ți mai dorești?!

668-6868.

Numărul la care tinerii din Canada pot suna oricând pentru consiliere gratuită. Dar și o serie de planuri de antrenament gândite de atleți cunoscuți precum Andre De Grasse. 

Și campionii au nevoie de campioni, concluzionează Kids Help Phone, ceea ce-i cam tot ce au zis și Moors.

1 idee, 2 branduri, 2 industrii, 2 execuții complet diferite. 

Microsoft lansează și el o campanie de Jocurile Olimpice, ca tot brandul sponsor, sub aceeași umbrelă „Empowering us all”.

Spotul promovează Copilot și nu vrem să fim cârcotași, dar nu prea ne e clar cum un meeting summary îl ajută pe un tată să poată să-și antreneze copilul la box. Adică ne-am gândi că înainte să fie o problemă de timp, e una de cunoștințe, abilități, experiență, înțelegi tu. Dar ce știm noi… 

Google mizează pe girl power și rău nu face… BUT!

Pe cuvânt de cercetaș că nu avem nimic împotriva AI-ului. Dar cine pe lumea asta ar putea crede vreodată că o scrisoare scrisă de Gemini e chiar și 1% mai bună decât ce-ar putea scrie (aproape) orice inteligență umană?

Și ca să nu zici că suntem hateri degeaba, am introdus același prompt ca-n spot în Gemini. Mai jos vezi ce-a ieșit. 

Campanie publicitară Google pentru Jocurile Olimpice „Dear Sydney” Gemini prompt

sursă foto: Gemini 

Încă un AI fail, courtesy of eToro.

I-a venit rândul lui eToro să producă și el un spot pentru Olympics. Sau mai bine spus, să lase AI-ul să facă toată treaba. Not great, pretty terrible. Oare când ne învățăm minte? 

Două dintre cadrele care ne-au plăcut nouă cel mai tare, mai jos: om-care-trece-prin-geam și lalele-gigant.

Spuneam că tot vineri s-a lansat și Deadpool & Wolverine în cinema. Mare aglomerație și aici de brand collabs care mai de care.

De Jack in the Box și Xbox am vorbit SCOOP-ul trecut. De-atunci și până acum am mai găsit câteva mișto, așa că iată-le: Aviation American Gin, Heinz, DiGiorno Pizza, Heineken, Old Spice. 

sursă foto: Adweek

OOHs of the week

N-am spus niciodată că rubrica asta premiază o singură campanie outdoor.

Și cum săptămâna ce-a trecut s-a lăsat cu o grămadă de execuții faine OOH (și de la noi una, că nu ne putem lăsa mai prejos), le punem pe toate aici. 

Începem cu Samsung, care a șocat londonezii miercurea trecută cu această super instalație care anunța lansarea noilor Galaxy Z Fold6 și Flip6.

sursă foto: Famous Campaigns 

Welcome to screenception: spotul 3D semnat de WINK pentru Samsung The Wall All-in-One.

Am scris mai multe despre întreaga activare 3D pentru Samsung aici: WINK semnează o serie de execuții 3D OOH pentru Samsung la inaugurarea noului ecran digital din Iulius Mall Cluj-Napoca.

Cel mai eficient poster OOH din ultimii 5 ani.

Așa zice System 1.

Adevărul e că dacă amesteci o idee simplă, bună, ușor de înțeles ȘI de impact cu puțin umor și un product shot generos, n-are ce să iasă rău. Raportul System 1 îl găsești aici

The SCOOP 103 Campanie outdoor McVities Jaffa Cakes

sursă foto: Creative Boom

Nici Babybel nu se lasă mai prejos cu acest peelable billboard. Cam aceeași rețetă și aici și tot cam așa de eficient.

The SCOOP 103 Babybel campanie outdoor

sursă foto: The Drum

Bella Italia 1. Necazurile vieții 0.

În încheiere, că acest SCOOP pare că se molipsește de la lalele-gigant eToro și tot crește și crește, dacă azi e luni și la tine, uite-o rețetă numai bună de încercat. 

sursă foto: Campaign 

Ia și-o piesă, că tot am fost în weekend la Deadpool. Those who get it, get it. Those who don’t ar trebui să vadă filmul.

The SCOOP este newsletterul săptămânal care te ține la curent cu all-things-advertising: știri, noutăți, campanii & everything in between. Îl pregătim și distribuim colegilor din echipă, iar pentru că o mare parte din noutățile de acolo sunt demne de povestit și publicului larg, ne-am făcut curaj să-l scoatem în lume.

Altele în The Scoop

18 martie

Cray all the way

KFC transformă oamenii în pui, Hell Pizza câinii în diamante, Unilever billboardurile în locuri de joacă și Vagina Museum operele …
11 martie

Povești de trezit oamenii

Cu și despre 8 martie, minus florile și felicitările, căci we got work to do, pe șleau și despre campaniile …
3 martie

This is your sign

Mai multe brand crushes decât putem duce, un bar crawl powered by Lay’s și semnul tău să te-apuci de sport. …
25 februarie

Of butts and other stories

Kim Kardashian e your fairy butt mother, Lynx se asigură că și miroase frumos – your butt, that is, iar …
20 ianuarie

No regerts

Coors Light bifează „A Case of the Mondays”, Uber Eats vrea să-l bage pe Andy Murray în pungă, iar Gordon …
14 ianuarie

Melci motivaționali și pete colaterale

Chiar avem melci motivaționali, dacă te întrebai, în campania Wealthsimple, și bifăm și petele colaterale în noul collab Tide x …